14 bal. Vaikų smulkioji motorika ir pasitikėjimas savimi: kodėl tai susiję?
Dažnai tėvams, auginantiems mažamečius vaikus, iš įvairių specialistų tenka išgirsti apie vaikų smulkiosios motorikos sutrikimus, bet ne visuomet jiems yra aišku, kas tai yra ir kokią reikšmę smulkiosios motorikos įgūdžiai turi tolesnei vaiko raidai.
Pirmieji penkeri vaiko gyvenimo metai – svarbiausias laikotarpis, per kurį intensyviausiai formuojasi už kalbą atsakingos neuroninės jungtys. Smulkiosios motorikos lavinimas stimuliuoja ne tik kalbos raidą, bet ir gerina pirštų, plaštakos, riešo, rankų, akių koordinaciją, ugdo dėmesį, atmintį, kantrybę, padeda atpalaiduoti rankas. Smulkiosios motorikos įgūdžiai apima mažus kūno raumenis, kurie leidžia atlikti tokias funkcijas kaip rašymas, mažų daiktų sugriebimas, drabužių apsirengimas ir valgymas. Šie įgūdžiai yra svarbūs daugelyje mokyklos veiklų, taip pat ir gyvenime. Smulkiųjų motorinių įgūdžių silpnumas gali turėti įtakos ne tik vaiko gebėjimui valgyti, aiškiai rašyti, naudotis kompiuteriu, perversti knygos puslapius, atlikti asmens užduotis, tokias kaip apsirengimas ir kitos, bet ir gali lemti tolesnį vaiko mokymąsi. Daugelis vaikų, kuriems stinga smulkiosios motorikos įgūdžių, greičiau nusivilia atlikdami įvairias ugdomąsias užduotis, o tai gali sukelti nerimą, stresą, turėti įtakos žemos savivertės formavimuisi. Teigiama, kad vaikai, turintys geriau išlavintus motorinius gebėjimus, pasiekia aukštesnių akademinių rezultatų. Todėl labai svarbu lavinti vaikų smulkiąją motoriką. Tai galima atlikti kūrybiškai: namuose lipdyti plastelinu ar pačių pasigamintu modelinu, klijuoti sagutes, piešti kreidelėmis, rišti siūlus. Origami , figūrų lankstymas iš popieriaus, leis ne tik miklinti jūsų vaiko pirštukus, bet ir lavins kūrybiškumą, erdvinį figūrų suvokimą, atmintį. Nustebsite: net indų plovimas – tai smulkiosios motorikos lavinimas.
Taigi leiskime vaikams būti savarankiškiems, nevaržykime jų kūrybiškumo, nes tik savarankiškas ir kūrybiškai laisvas vaikas turės tiek didesnes galimybes stiprinti smulkiosios motorikos įgūdžius, tiek lavins emocinį intelektą, jausis drąsus, savimi pasitikintis ir gebės siekti savo tikslo.
Straipsnį rengė Inga Pekarskienė ir Živilė Kuliešienė
Nėra komentarų